Men’s basketball: 2021-2022 showcase calendar

HOOP NJ GROUP COUNCIL

Dunn Center, Elizabeth

Friday 17th December

Trenton Catholic vs. Roman Catholic (Pa.), 5

Blair Academy vs. International Sports Academy, 6.30am

Plainfield vs. Elizabeth, 8

Saturday, December 18

Saint-Benedict versus Roman Catholic (Pa.), 3

Rutgers Prep vs, Manasquan, 4:40

Catholic Hudson vs. Hun, 6:20

Sunday December 19

Catholic Trenton vs. Columbia, 1

Arts vs. Elizabeth, 2:40

Preparation of Seton Hall versus preparation of Don Bosco, 4:20

JIMMY V CLASSIC

At Cherokee

Saturday, December 18

Main gym

Eastern vs Doane Academy, 10

Cherry Hill East vs. Westampton Tech, 11:30 a.m.

Paul VI v Overbrook, 1

Haddonfield vs. Timber Creek, 2:30

Kingsway vs. Burlington City, 4

Lenape vs. Linden, 5:30

Cherokee vs. Haddon Township, 7

Back Gym

Pemberton vs. Williamstown, 10:30 a.m.

Wildwood vs. Collingswood, 12

Sterling vs. Delsea, 1:30

Catholic Camden vs. Moorestown, 3

Haddon Heights vs. Bordentown, 4:30

Catholic Gloucester vs. Washington Township, 6

OCEAN CITY PBA TIPOFF WEEKEND

Saturday, December 18

Cape May Tech vs. Vineland, 1:45

Atlantic City vs. St. Joseph (Hamm.), 5:15

Lower Cape May vs. St. Augustine, 7

Sunday December 19

Pleasantville vs. Hammonton, 1:45

Wildwood Catholic vs. Egg Harbor Township, 3:30 p.m.

Continent vs. Ocean City, 7

DOCTOR GERALD GLISSON CLASSIC

At Paterson Eastside

Saturday, December 18

Paterson Eastside vs. Neptune, 1:30

Immaculate Conception vs. Catholic Paramus, 3:30

Depaul vs. Teaneck, 5:30

Paterson Kennedy vs. Paterson Charter, 7:30

PETE AND JAMEER NELSON CLASSIC

At Widener University

Thursday, December 30

5:30 Rutgers Prep vs Lower Merion (Pa.)

7:00 a.m. Patrick School vs. George School (Pennsylvania)

BERGEN CATHOLIC SHOWCASE

Sunday January 2

Manasquan vs. Catholic Bergen, 4

Ranney vs. Ramapo, 6

CLASSIC SEAGUL

To the Holy Spirit

Friday January 7

Atlantic City against the Holy Spirit, 8

Saturday January 8

Wildwood vs. Cedar Creek, 12:30 p.m.

Ocean City vs. Rancocas Valley, 3:30

Lower Cape May vs. Southern, 5

St. Augustine vs. Timber Creek, 6:30 a.m.

Elizabeth v Neumann Goretti (Pa.), 8

Sunday January 9

Continent vs. Cherokee, 12:30 p.m.

Camden Catholic vs. Wildwood Catholic, 2

Saint-Joseph (Hamm.) V Haddonfield, 3:30

Lenape vs., Newark East Side, 5

Township of Egg Harbor vs. Linden, 6:30

Pleasantville vs. the Holy Spirit, 8

SFIC SECONDARY SCHOOL HOOPFEST

At Kean University

Saturday 8 January

Hudson Catholic vs Seton Hall Prep, 12:15

Catholic Union vs. Catholic Roselle, 2:15

COACHES VS. CANCER SHOWCASE

in Montgomery

Saturday January 8

South Brunswick vs Somerville, am

JP STevens vs. Hillsborough, am

Township of Haddon vs. Bridgewater, 12

Hackettstown vs. North Hunterdon, 2

Township of Burlington vs. Monroe, 3:30

Sparta vs. Watchung Hills, 5

Lenape vs. Colonia, 6:30

West Morris vs. Montgomery, 8:30 a.m.

DI’JON ALLEN JORDAN CLASSIC

In Plainfield

Saturday January 8

2:30 Rahway vs. Columbia, 2:30

4:00 Plainfield vs. Newark Central, 4

TRENTON CATHOLIC SHOWCASE

Saturday January 8

Mater Dei Prep vs. Hamilton West, 1:30

Twp in full ownership. in Catholic Trenton, 3

CLASSIC METRO

Session 1

Cure Arena, Trenton

Thursday January 13

First Love Academy (Pa.) V Bergen Catholic, 5:30

Long Island Lutheran (NY) v Roselle Catholic, 7

Montverde Academy (Florida) vs. Camden, 8:30 a.m.

DENNIS GREGORY CLASSIC

At Caldwell College

Saturday January 15th

Cedar Grove vs. Verona, 10 a.m.

Catholic Hudson vs. Don Bosco, 12

Rutgers Prep vs. Catholic Bergen, 2

Compass Basketball Academy v Patrick School National, 4l

Sainte-Marie (Ruth.) V Rutherford, 6

CLASSIC MLK

In Gloucester

Saturday January 15th

Audubon vs. Pennsville, 10

Catholic Gloucester vs. Florence, 11:30 a.m.

Overbrook vs. Wildwood 1

Monday January 17th

Kingsway vs. Haddon Township, 10

Delsea vs. Cedar Creek, 11:30 a.m.

Glassboro vs. Gloucester, 1

Williamstown vs. Sterling, 2:30

BIG SHOOTING NORTH

At Roselle Catholique

Friday January 21

Hillcrest Prep (AZ) vs. Patrick School, 8

saturday 22 january

Hillcrest Prep (AZ) vs. Roselle Catholic, 7

NEW JERSEY VS. NEW YORK SHOWS

At Iona

Saturday 22 January

Don Bosco Prep vs St. Raymond’s, 11:30

Preparation of St. Peter against preparation of Iona, 1:30

Hudson Catholic vs. Christ the King, 3:30

Catholic Bergen vs. Cardinal Hayes, 5:30

Patrick School vs. Bishop Stepinac, 7:30

CLASSIC JEFF CONEY

In the Rancocas valley

Saturday 29 January

Main gym

Cherokee vs. Rancocas Valley, 10:30 a.m. (GIRLS)

Overbrook vs. Cherry Hill East, noon

Triton vs. Rancocas Valley, 1h30

Saint-Augustin vs. Moorestown, 3

Catholic Camden vs. Atlantic City, 4:45

Haddonfield vs. Burlington Township, 6:15

Lenape vs. Trenton Catholic, 7:45

Back Gym

Saint-Joseph (Hamm.) Vs. Eastern, 11

Chelsea vs. Hightstown, 12:30 p.m.

Catholic Wildwood vs. Williamstown, 2

Township of Egg Harbor vs. Cherokee, 3:30

Pemberton vs. Highland, 5:15

Holy Spirit vs. Timber Creek, 6:45

CLASSIC METRO

Session 2

RWJ Barnabas Health Arena

Toms North River

Thursday February 3

Oak Hill Academy vs. Legacy, 1

Sunrise against Bishop Walsh, 3

IMG Against The Light, 5

Wasach vs. Lutheran Long Island, 6

Camden vs. Gill St. Bernard’s, 7

Montverde Academy vs. Catholic Bergen, 9

Friday February 4

IMG vs. Patrick School, 1

Inheritance against Bishop Walsh, 3

Oak Hill vs. Wasatch, 5

Sunrise against Westtown, 7

Montverde Against The Light, 9

Saturday February 5

Compass against St. Thomas More, 9

The Light vs. Gill St. Bernard’s, 11

Manasquan vs West Side, noon (alternate site)

Wasatch vs. Bishop Walsh, 1

Patrick School vs. Link Academy, 1:30 (alternative site)

Montverde vs. Legacy, 3

IMG vs. Sunrise, 5

Camden vs St. Peter’s Prep, 8

Oak Hill vs. Roselle Catholic, 9

Sunday February 6

St. Thomas More vs. Phelps Prep, 10:30 a.m.

Phelps School vs. First Love Christian, 12:30 p.m.

Rumson-Fair Haven vs. Newark Arts, 2

IMG Prep vs. Patrick School Prep, 3:30

Westfield vs St. Joe’s Prep, 5:30

St. Thomas Aquinas v George School, 7

ACADEMY OF PREPARATION FOR THE HOLY CROSS

BOYS BASKETBALL SHOWCASE

In preparation for Holy Cross

Friday February 4

Haddon Heights vs. Medford Tech, 4

Overbrook vs. Bordentown, 5:45

St. Joseph (Hamm.) V Westampton Tech, 7:30

Saturday February 5

Bishop Eustace vs. Burlington Township, 10:30 a.m.

Cherokee vs. Haddonfield, 12:15

Catholic Trenton vs. Paul VI, 2

Gloucester Catholic vs. Camden Catholic, 3:45

Township of Egg Harbor vs. Moorestown, 5:30 p.m.

Penns Grove vs. Burlington City, 7:15

Sunday February 6

Camden vs. St. Augustine, 1

Audubon vs. Holy Cross Preparation, 3:45

BATTLE BY THE BAY

In Atlantic City HS

Friday February 4

Egg Harbor vs. Maths, civics, science (Pa.), 6

St. Augustine’s vs. Atlantic City, 7:30 a.m.

Source link

About Kimberly Alley

Check Also

The target of tall men has “size, mobility and skills”

Syracuse basketball is one of many big clubs that have offered or shown interest in …